Ranking Dieta wegetariańska
Ranking Dieta wegetariańska
Dieta wegetariańska – zasady, zalety i wady
Wśród diet dostarczanych przez firmy cateringowe, dużym zainteresowaniem cieszy się dieta wegetariańska. Dziś decydują się na nią osoby w różnym wieku, z różnych powodów. Co to jest dieta wegetariańska i na czym dokładnie polega? Warto zagłębić się w jej zasady i poznać ją bliżej.
Zatem czym jest dieta wegetariańska? To dieta opierająca się produktach wyłącznie bezmięsnych. Dieta ta wyklucza mięso. Niektórzy stosują ją z powodów etycznych, inni decydują się na nią ze względów ekologicznych. Powodem często jest także religia. Niekiedy trzeba wprowadzić ją z przyczyn zdrowotnych.
Jak działa dieta wegetariańska? Wegetarianizm polega na zwiększeniu ilości błonnika, witamin, potasu, a także magnezu oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zbyt restrykcyjna dieta tego rodzaju, może narazić organizm na niedobór białka oraz witaminy B12. Warto zatem sięgać po gotowy catering wegetariański, przygotowany przez doświadczonych kucharzy we współpracy z dietetykiem.
Zasady diety wegetariańskiej
Dieta wegetariańska wiąże się z szeregiem wyrzeczeń, a dokładnie, z eliminacją produktów zwierzęcych. W takim razie co jeść na diecie wegetariańskiej? Produkty dozwolone i zalecane na diecie wegetariańskiej to warzywa i owoce. Można jeść je praktycznie bez ograniczeń. Akceptowane są również zboża, czyli pieczywo, kasze, makarony i ryż. Kuchnia wegetariańska akceptuje też produkty mleczne: jogurty naturalne, twaróg, kefir, maślankę oraz mleko. Ponadto można jeść mozzarellę, fetę oraz inne sery, w tym dojrzewające i pleśniowe. W diecie mogą znajdować się jaja, a także białka roślinne: soczewica, ciecierzyca, fasola, groch, soja, tofu. Dieta wegetarian jest bogata w orzechy i nasiona, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik, magnez, żelazo i witaminę E. W diecie tej nie powinno brakować oliwy z oliwek.
Co jeść na diecie foodmap?
Czego nie można jeść na diecie wegetariańskiej? Jeśli chodzi o produkty zabronione na diecie wegetariańskiej, to niewątpliwie trzeba wyeliminować czerwone mięso, drób oraz ryby. Produkty te zawierają białko, a ich eliminacja wiąże się automatycznie z eliminacją tego ważnego składnika. Należy zatem dostarczać go w inny sposób. Ponadto nie powinno się jeść na diecie wegetariańskiej przetworów z mięsa, czyli wędlin, kiełbas, pasztetów i wszystkiego, co powstaje z użyciem mięsa.
Typowe etapy diety wegetariańskiej nie istnieją. Trzeba po prostu wyeliminować dotychczas spożywane produkty mięsne i stopniowo wprowadzać zamienniki. To nie jest dieta, która ma jakiś konkretny cel, jak na przykład redukcję wagi, czy oczyszczenie organizmu. Osoby, które decydują się na jej wprowadzenie, najczęściej stosują ją przez całe życie. Efekty diety wegetariańskiej są widoczne już po pierwszych tygodniach pełnego stosowania się do zasad charakterystycznych dla tego sposobu żywienia. Co daje dieta wegetariańska? Ma korzystny wpływ na zdrowie. Zwiększa ilość błonnika, witamin, potasu, magnezu oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. A zatem czy dieta wegetariańska jest zdrowa? O ile utracone składniki zostaną dostarczone do organizmu w inny sposób, można mówić, że jest zdrowa.
Ranking Dieta wegetariańska
Przykładowy jadłospis diety wegetariańskiej
Dieta wegetarian mimo eliminacji wielu produktów, jest dość urozmaicona. Z tego co jest akceptowane w tej diecie, można przygotować całkiem różnorodne i smaczne posiłki. Oto, jak może wyglądać przykładowy dieta pudełkowa wegetariańska na cały dzień.
- Śniadanie: chleb ze słonecznikiem z serem, ogórkiem i rzodkiewką.
- II śniadanie: krem z kiszonego ogórka podany z pestkami dyni.
- Obiad: kotlety z zielonego groszku z ziemniakami i sosem tzatziki.
- Podwieczorek: ciasteczka z kaszy manny podane z odrobiną musu morelowego.
- Kolacja: naleśniki pomidorowe z twarożkiem oraz sosem czosnkowym.
Jak widać, mimo iż dieta wegetariańska wiąże się z koniecznością wyeliminowania pewnych produktów, menu może być różnorodne i smaczne.
Zalety i wady diety wegetariańskiej
Jakie są zalety diety wegetariańskiej? Wiedząc, jak wygląda dieta wegetariańska na czym polega, można stwierdzić, że wbrew pozorom zapewnia ona szereg korzyści dla organizmu. Brak mięsa w diecie niesie dla organizmu szereg korzyści. Dieta ta musi być jednak prawidłowo zbilansowana. Dlatego dobrym wyborem jest dieta wegetariańska pudełkowa. Dieta ta zapobiega wielu chorobom, otyłości i cukrzycy. Chroni przed chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem tętniczym, nowotworami, kamicą żółciową i zaparciami. Poza tym może przyczynić się do redukcji zbędnych kilogramów.
Wady diety wegetariańskiej to mała podaż energii i niedobór witaminy B12 oraz witaminy D. Minusem jest również mała dostępność składników mineralnych, takich jak żelazo, wapń, cynk, jod, czy kwasy omega-3. Ważne jest zatem, aby stosować ją, przynajmniej w początkowej fazie, pod okiem doświadczonego dietetyka.
Catering dietetyczny wegetariański
Prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska może mieć korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Warto zatem sięgać po gotowe posiłki w pudełkach i tym samym zrezygnować, przynajmniej na początku, z samodzielnego gotowania. Catering dietetyczny to bezpieczne, smaczne i różnorodne posiłki, które dostarczają organizmowi to, czego rzeczywiście potrzebuje.
Obecnie dieta pudełkowa jest coraz lepiej dostępna. Ponadto są specjalne kody rabatowe na catering, co gwarantuje dodatkowe obniżki kosztu usługi. Zresztą nawet jeśli firma nie nalicza zniżki na catering, można kupić go w bardzo dobrej cenie. Dziś zdecydowanie bardziej opłaca się zamówić dietę w pudełkach, niż tracić czas na zakupach i samodzielnym gotowaniu. Zamawiając gotowe jedzenie, nie marnuje się tylko częściowo wykorzystanych składników.
Analizując dobry ranking cateringów, można dotrzeć do najciekawszych ofert. To najlepszy sposób na wybór firmy cateringowej, jeśli ktoś jeszcze nigdy nie miał okazji korzystać z tej popularnej usługi. Ranking pozwala wybrać firmę, ale też sprawdzić, która z nich ma najbardziej konkurencyjną ofertę.
Powyższy artykuł został napisany na podstawie informacji przekazanych przez dietetyka klinicznego.