Ranking Dieta bez laktozy

Ranking Dieta bez laktozy

Dieta bez laktozy – wszystko, co warto o niej wiedzieć, co jeść, a czego unikać

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie różnymi dietami, a nawet gotowym cateringiem. Wśród nich jest dieta bez laktozy, czyli dieta, która nie zawiera tak zwanego cukru mlecznego. Cukier ten występuje w mleku wszystkich ssaków i w nabiale. Dieta bezlaktozy jest zalecana osobom, które jej nie tolerują i z tego właśnie powodu odczuwają rozmaite dolegliwości. 

Dieta bez laktozy
czym jest dieta bez laktozy

Zasady diety bez laktozy

Podstawowe zasady diety bez laktozy opierają się na tworzeniu posiłków opartych na produktach niezawierających laktozy. Zatem głównym założeniem tej diety jest eliminacja produktów, które zawierają laktozę, mającą negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu i samopoczucie. 

W takim razie, co jeść na diecie bez laktozy? Wbrew pozorom lista produktów jest całkiem długa. A to oznacza, że z przygotowywaniem codziennych posiłków nie powinno być żadnego problemu. Produkty dozwolone i zalecane na diecie bez laktozy to: ryby, owoce morza, mięso, drób, jaja, jarmuż, otręby pszenne, rośliny strączkowe, natka pietruszki. 

Czego nie można jeść na diecie bez laktozy? Należy zrezygnować z mleka krowiego, koziego i owczego, mleka zagęszczonego i w proszku. Produkty zabronione na diecie bez laktozy to także sery białe, które można zastąpić np. tofu. Czy jogurtów, kefirów i maślanki też nie powinno się jeść na diecie bez laktozy? to są akurat produkty, które można spożywać, ale w mocno ograniczonych ilościach. 

Przykładowy jadłospis diety

W przypadku nietolerancji laktozy dieta jest niezbędna, by czuć się dobrze i zdrowo. Warto zatem zagłębić się w kwestie związane z codziennym menu, aby mieć rozeznanie, jak mogą wyglądać posiłki. Przykładowy jadłospis bez laktozy może wyglądać następująco:

  • Śniadanie: owsianka miodowa z musem morelowym. 
  • II śniadanie: koktajl z mango, marakui i truskawek. 
  • Obiad: gołąbki pieczone z sosem pomidorowo-paprykowym i ziemniakami. 
  • Podwieczorek: budyń jaglany z mandarynką i nasionami słonecznika. 
  • Kolacja: sałatka z brokułem fetą, dressingiem musztardowym i dodatkiem słonecznika, podana z bułką.
nietolerancji laktozy dieta

Pomimo eliminacji wielu produktów zawierających laktozę, jadłospis może być bardzo różnorodny i ciekawy. Wiedząc już, po jakie produkty nie powinny sięgać osoby z nietolerancją laktozy co jeść powinny i w jakich ilościach, bez problemu przygotują posiłki na cały dzień. Mogą też zamówić catering bez laktozy i zaoszczędzić sporo czasu w ciągu dnia. 

Ranking Dieta bez laktozy

Etapy i efekty diety bez laktozy

Dieta bez produktów mlecznych

Dieta bezlaktozy opiera się na nieco innych zasadach, niż diety typu odchudzająca, czy oczyszczająca. Dlatego typowe etapy diety bez laktozy nie występują. Jej istotą jest eliminacja produktów zawierających laktozę i wprowadzanie do codziennego jadłospisu produktów bez laktozy. 

Co daje dieta bez laktozy? Ten sposób żywienia eliminuje złe samopoczucie towarzyszące osobom nietolerującym laktozy. Dlatego jeśli mogą czuć się dobrze i lepiej funkcjonować dzięki wykluczeniu z diety laktozy, decydują się właśnie na stosowanie tej diety. A zatem, czy dieta bez laktozy jest zdrowa? Dla osób, które jej nie tolerują, jest zdrowa. Poza tym jej stosowanie generuje szereg korzyści. 

Zalety i wady diety bez laktozy

Zalety diety bez laktozy to przede wszystkim prawidłowa praca układu trawiennego. Jednak ma ona także wpływ na kondycję cery. Ponadto łagodzi, a nawet całkowicie eliminuje bóle migrenowe. Co najważniejsze, sprawia, że osoby, które nie tolerują laktozy, czują się po prostu dobrze. Mogą zatem normalnie funkcjonować. 

A jeśli chodzi o wady diety bez laktozy, to na pewno konieczność sięgania po produkty, które jej nie zawierają. Nie w każdym sklepie produkty bez mleka krowiego są dostępne. Poza tym ich cena jest znacznie wyższa od ceny zwykłych produktów. Dlatego zazwyczaj lepszym wyborem jest catering dietetyczny bez laktozy. Wówczas nie trzeba szukać produktów i gotować, a dostarczone posiłki są prawidłowo zbilansowane i różnorodne. 

Dieta bez białka krowiego – dieta bez laktozy w pudełkach

Gotowy catering dietetyczny to świetny sposób na stały dostęp do starannie przygotowanych posiłków, zawsze zgodnych z zasadami tej charakterystycznej diety. Jedzenie bez laktozy nie musi wiązać się z całkowitym wykluczeniem ulubionych produktów. Wciąż można sięgać po jogurty i ulubione dania, ale muszą one mieć odpowiedni skład. Firmy cateringowe doskonale je znają i mają do nich dobry dostęp. Zatem dieta pudełkowa to zdecydowanie lepsza opcja, niż samodzielne gotowanie. 

dieta bezlaktozy

Dieta bez produktów mlecznych oferowana przez firmy cateringowe jest obecnie na wyciągnięcie ręki. Klienci mogą dodatkowo liczyć na kody rabatowe na catering. Takie, nawet sporadyczne zniżki na catering, stanowią skuteczną zachętę do korzystania z danej usługi.

Chcąc odżywiać się zdrowo i zgodnie z zasadami diety bez laktozy, warto prześledzić ranking cateringów. Pomoże on w wyborze najlepszej firmy i zarazem oferty. 

Artykuł powstał przy współpracy z dietetykiem klinicznym.