Ranking Dieta sportowa

Ranking Dieta sportowa

Dieta sportowa – na czym polega, co ma na celu, jakie są jej zasady

Dieta dla sportowca jak sama nazwa na to wskazuje, jest przeznaczona dla sportowców, a więc dla osób wyjątkowo aktywnych fizycznie. By jednak lepiej zrozumieć, co to jest dieta sportowa, trzeba poznać jej zasady.

By mogła spełniać swoje zadanie, musi przede wszystkim zawierać odpowiednie proporcje węglowodanów, tłuszczy oraz białka. Węglowodany powinny stanowić około 50% diety. Dietetycy podkreślają, że to właśnie węglowodany zapewniają energię dla organizmu, a przede wszystkim dla tkanek i mięśni. 

Czym jest dieta sportowa albo inaczej, co ma na celu? Sportowcy stosują tę dietę, aby uzupełniać wartości tracone podczas intensywnych treningów i zawodów sportowych. Z drugiej strony dieta sportowa ma ich wspomagać w osiąganiu coraz lepszych wyników. Wiedząc już mniej więcej, jak działa dieta sportowa, nie pozostaje nic innego, jak teraz wymienić choć podstawowe produkty zalecane i zabronione. 

catering dietetyczny dla sportowców
Co jeść na diecie sportowej

Zasady diety sportowej

By móc ujrzeć jakiekolwiek efekty diety sportowej, trzeba przede wszystkim wyeliminować z codziennego menu szereg produktów, a w ich miejsce wprowadzić zalecane. Warto też od razu podkreślić, że etapy diety sportowej właściwie nie istnieją. Ważne jest tylko, aby skupić się na wspomnianych produktach. 

W takim razie co jeść na diecie sportowej? Dieta dla sportowców powinna być przede wszystkim opracowana z uwzględnieniem dyscypliny. Dlatego najlepiej, aby zajął się tym dietetyk.

Produkty dozwolone i zalecane na diecie sportowej to mięso, ryby i owoce morza. Będąc na diecie sportowej można jeść jaja, mleko, a także produkty nabiałowe. Dozwolone, a nawet wskazane są nasiona roślin strączkowych, tofu, orzechy oraz produkty zbożowe. Jeśli chodzi o węglowodany, sportowcy mogą jeść gruboziarniste kasze, pełnoziarniste makarony, banany i owoce suszone. Niezwykle ważne są również oliwa z oliwek, olej rzepakowy, orzechy włoskie i awokado, czyli tłuszcze Omega-3. Nie wolno zapominać także o odpowiednim nawodnieniu. 

Co jeść na diecie sportowej

Czego nie można jeść na diecie sportowej? Na pewno trzeba unikać tłustych i niezdrowych dań. Na ich liście znajdują się następujące: masło, smalec, śmietana, tłuste sery i wędliny. To nie są produkty zabronione na diecie sportowej, ale należy je mocno ograniczyć. Poza tym nie powinno się jeść na diecie sportowej słonych i słodkich przekąsek. Jeżeli sportowiec ma chęć na coś słodkiego, powinien wybierać tylko te produkty, które sprawią mu przyjemność z jedzenia, a z drugiej strony nie będą negatywnie wpływać na jego organizm i wypracowane już wyniki sportowe. 

Jadłospis dla sportowca musi być przede wszystkim zdrowy. Powinien dostarczać to, co dla jego organizmu najcenniejsze. 

Ranking Dieta sportowa

Przykładowy jadłospis diety sportowej

dieta dla sportowca

Catering sportowy jest sposobem na stały dostęp do prawidłowo zbilansowanych i różnorodnych posiłków, co stanowi wystarczającą motywację do korzystania z tej usługi. Wystarczy zapoznać się z przykładowym menu, aby szybko przekonać się, że gotowy catering dla sportowców to faktycznie najlepsze rozwiązanie. A przykładowy jadłospis może wyglądać następująco:

  • Śniadanie: kanapka z twarogiem i pomidorem oraz koktajl proteinowy. 
  • II śniadanie: jogurt typu greckiego z granolą i owocami. 
  • Obiad: makaron z kurczakiem w sosie szpinakowym z dodatkiem suszonych pomidorów i sera. 
  • Podwieczorek: zupa z soczewicą i kukurydzą podana z grzankami bezglutenowymi. 
  • Kolacja: kasza kuskus z indykiem, burakami i fetą podana z sosem balsamicznym. 

Takie posiłki może zaserwować sobie sportowiec zarówno w pierwszym dniu diety, jak i w znacznie późniejszym czasie. To oznacza, że typowe etapy diety sportowej nie istnieją. Należy zatem wyeliminować niezdrową żywność, a w jej miejsce wprowadzić zdrowe produkty. Dbając przy tym o prawidłowe zbilansowanie codziennych posiłków. 

Co daje dieta sportowa?

Dieta sportowa korzystnie wpływa na samopoczucie sportowca i zwiększa jego możliwości podczas zawodów. Dobrze dopasowana dieta przyspiesza regenerację organizmu. Czy dieta sportowa jest zdrowa? Zdecydowanie tak, o ile jest prawidłowo zbilansowana. Dlatego osoby aktywne, które nie mają wiedzy na temat prawidłowego żywienia sportowców, powinny zamówić catering dla sportowcow.

Zalety i wady diety sportowej

Zalety diety sportowej są wyraźnie widoczne na każdym kroku. Typowa dieta sportowa daje siłę, energię i motywację do kolejnych treningów. A to z kolei wpływa na lepsze wyniki podczas zawodów sportowych. Dieta jest zdrowa, wartościowa dla organizmu, bogata w witaminy i minerały. Dzięki niej organizm lepiej i szybko się regeneruje.

Jeśli jednak chodzi o wady diety sportowej, trudno jest cokolwiek w tym miejscu powiedzieć. Na pewno rezygnacja z fast foodów, słodyczy i słonych przekąsek dla wielu osób jest dużym problemem. Dieta ta nie jest zbyt restrykcyjna, ale mimo to wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, co może być trudne szczególnie dla początkujących sportowców.

dieta dla sportowca

Dieta sportowa catering

Dieta pudełkowa sportowa to świetny wybór dla każdego, kto chce skupić się na treningach i swoich wynikach, a co za tym idzie, nie tracić czasu na gotowanie. Catering dietetyczny z dostawą pod wskazany adres to najlepszy sposób na stały dostęp do prawidłowo zbilansowanych, smacznych posiłków każdego dnia. 

Dieta pudełkowa dedykowana sportowcom jest przygotowywana z najlepszych składników. Jadłospis zaś jest opracowywany przez dietetyków klinicznych. Zatem osoby, które zamawiają catering dietetyczny dla sportowców mogą mieć pewność, że dostarczane posiłki są dla nich bezpieczne i dopasowane do ich potrzeb, ich trybu życia. 

W wielu firmach cateringowych można liczyć na specjalne kody rabatowe na catering, które umożliwiają zakup diety po specjalnej cenie. Często zniżki na catering naliczają się po zgromadzeniu określonej liczby punktów. Punkty te zaś zbierane są w ramach programu lojalnościowego i przysługują na przykład za polecanie cateringu albo ocenę poszczególnych posiłków. 

Dieta pudełkowa dla sportowców dostępna w wielu firmach cateringowych może różnić się, zależnie od tego, kto ją oferuje. Warto zatem zapoznać się z ofertami, szczegółowo je przeanalizować, po czym wybrać dla siebie najlepszą. W wyborze tym pomoże ranking cateringów, zestawiający catering dietetyczny sportowy wielu firm. 

 

Artykuł został opracowany z pomocą dietetyka, na podstawie przekazanych informacji.