Ranking Dieta wegańska

Ranking Dieta wegańska

Dieta wegańska – zasady, co jeść, a czego unikać

Dieta wegańska to tuż obok wegetarianizmu, jedna z najpopularniejszych diet dostępnych w ofercie firm cateringowych. Co to jest dieta wegańska, jakich zasad trzeba przestrzegać, a także co jeść i czego unikać? Na czym polega dieta wegańska

Weganizm polega na całkowitym wykluczeniu wszystkich produktów odzwierzęcych, a także nabiału, jaj, owoców morza oraz miodu. Zatem jest nieco bardziej restrykcyjna, niż dieta wegetariańska. Czym jest dieta wegańska dla osób, które ją stosują? To po prostu filozofia i styl życia. W przypadku tej diety nie chodzi o to, aby przestrzegać jej tylko przez jakiś czas, po czym z niej zrezygnować. Osoby, które decydują się na weganizm, już przy nim pozostają.

Jak działa dieta wegańska? Wbrew pozorom dieta ta ma całkiem korzystny wpływ na organizm. Ten sposób żywienia koncentruje się na wykluczeniu wszelkich form wyzysku oraz okrucieństwa wobec zwierząt w celu pozyskania żywności. Zatem osoby, które decydują się na tę dietę, żyją w zgodzie z naturą i zwierzętami. 

Jeśli natomiast chodzi o etapy diety wegańskiej, można powiedzieć, że w zasadzie nie istnieją. Dieta ta polega na eliminacji zabronionych produktów i poszerzeniu menu o produkty zalecane, dozwolone. Ważne jest też, aby w inny sposób niż poprzez żywność, zadbać o regularne zażywanie witamin i niezbędnych minerałów. Stąd poleca się wegański catering. Poprawnie zbilansowana dieta ma wpływ na zdrowie i samopoczucie. Wegańska dieta pudełkowa jest dziś na wyciągnięcie ręki. Warto przeanalizować ofertę kilku cateringów. 

catering dietetyczny
co jeść na diecie wege

Zasady diety wegańskiej

Co jeść na diecie wegańskiej? O to pytają wszyscy, którzy dopiero zamierzają przejść na ten sposób odżywiania. Lista produktów zabronionych w tym przypadku jest długa. Warto jednak zacząć od tych, które są akceptowane. Produkty dozwolone i zalecane na diecie wegańskiej to świeże i mrożone warzywa oraz owoce. Można jeść także zboża, ryż, makaron, pieczywo, orzechy, nasiona roślin strączkowych, produkty sojowe. Osoba będąca na diecie wegańskiej może śmiało sięgać po zamienniki jogurtu (migdałowy, lniany, sojowy, czy z orzechów nerkowca), napój migdałowy, kokosowy, owsiany i ryżowy, sery wegańskie, a także następujące tłuszcze: awokado, olej kokosowy, lniany oraz oliwę. Dieta dla wegan mogą uwzględniać: cukier kokosowy, stewia, daktyle, syrop z agawy, czy klonowy. Jeśli zaś chodzi o przyprawy, mogą to być: kminek, rozmaryn, kurkuma, tymianek.

Czego nie można jeść na diecie wegańskiej? Jeśli chodzi o produkty zabronione na diecie wegańskiej, to niewątpliwie trzeba wymienić następujące: mięso, drób, ryby i skorupiaki, a także jaja. Będąc na diecie trzeba zrezygnować z nabiału, miodu oraz owadów. Nie powinno się jeść na diecie wegańskiej podpuszczki, żelatyny i innych rodzajów białka zwierzęcego. Dieta wyklucza też tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. 

Dieta wegańska pudełkowa uwzględnia wszystkie te zasady. Dostarczane posiłki są gotowe do spożycia i bezpieczne pod każdym względe

catering dietetyczny

Przykładowy jadłospis diety wegańskiej

Dieta wegańska jadłospis może mieć bardzo różnorodny, pomimo iż wiąże się z koniecznością wyeliminowania wielu wartościowych produktów. By jednak mieć pewność, że zjadane posiłki są w stu procentach zgodne z zasadami tej diety, warto zamówić catering wegański. To gwarantuje stały dostęp do poprawnie przygotowanych, a do tego smacznych i różnorodnych posiłków. Zatem tak właśnie może wyglądać przykładowy jadłospis:

  • Śniadanie: wegańskie pancakes bananowo-porzeczkowe podane z syropem klonowym. 
  • II śniadanie: zupa buraczkowa w wersji wegańskiej. 
  • Obiad: penne pełnoziarniste z sosem brokułowym, soczewicą i dodatkiem fety. 
  • Podwieczorek: budyń jaglany z odrobiną czekolady. 
  • Kolacja: tarta warzywna z roślinnym serem. 

Samodzielne przygotowanie takich posiłków mogłoby sprawiać niemały kłopot. Dlatego warto zamówić gotowy catering dietetyczny wegański i tym samym zyskać czas na inne przyjemności. 

Ranking Dieta wegańska

Efekty diety wegańskiej

dieta oczyszczająca z toksyn

Wiele osób dopytuje, co daje dieta wegańska. Nie wszyscy rozumieją, czemu ma służyć rezygnacja z mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Otóż dieta ta pozwala wielu osobom żyć w zgodzie z samym sobą. Poza tym ma ona korzystny wpływ na organizm. Chcąc wymienić zalety diety wegańskiej, należałoby wspomnieć o redukcji tkanki tłuszczowej. Poza tym ma ona korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, a także trawienny. To ze względu na zawartość błonnika i małą ilość tłuszczów nasyconych, cukrów oraz cholesterolu. Zaletą jest również to, że dieta wegan przyczynia się zarazem do mniejszej emisji gazów cieplarnianych. Kuchnia wegańska jest całkiem smaczna, więc wielu osobom stosownie jej sprawia ogromną przyjemność. 

A więc, czy dieta wegańska jest zdrowa? Ma korzystny wpływ na zdrowie. Wielu osobom pomaga w różnych dolegliwościach zdrowotnych. Dlatego jest zalecana właśnie w celu utrzymania dobrego samopoczucia. Jednak trzeba podkreślić, że wady diety wegańskiej też istnieją. To za sprawą niedoboru wielu cennych składników. Trzeba dostarczać je do organizmu w inny sposób. Zatem weganie muszą stale monitorować poziom witaminy B12 i D, żelaza, a także kwasów omega-3, cynku i wapnia.

Dieta pudełkowa wegańska – prawidłowo zbilansowane posiłki

Dieta pudelkowa wegańska dostarczana każdego dnia, tak by móc zacząć dzień od śniadania, jest nie tylko wygodą, ale i dostępem do smacznych i zdrowych posiłków. Gotowy catering dietetyczny to zarazem duża oszczędność czasu  pieniędzy. Nie trzeba tracić go na zakupach i podczas gotowania. Przygotowując posiłki samodzielnie, wiele składników marnuje się, bo nie są wykorzystywane w pełni. Dieta pudełkowa, a dokładniej wegańska dieta pudelkowa, jest zatem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. 

Warto także dodać, że w wielu firmach obowiązują kody rabatowe na catering. Takie, nawet nieduże zniżki na catering, zapewniają całkiem spore oszczędności. Zbieranie punktów za ocenę posiłków, polecanie cateringu i inne czynności, tak naprawdę nie zajmuje dużo czasu, a się opłaca. 

Szukając najlepszej diety na rynku, w swoim mieście, warto przeanalizować ranking cateringów. To najlepszy sposób na dotarcie do smacznej, zdrowej, prawidłowo przygotowanej diety, w rozsądnej cenie. Dziś wegański catering dietetyczny jest jednym z najczęściej wybieranych cateringów. Trzeba zatem liczyć się z tym, że wybór ofert jest naprawdę duży.

 

Artykuł powstał na podstawie informacji i wskazówek przekazanych przez dietetyka klinicznego.