Ranking Dieta bezglutenowa

Ranking Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa – na czym polega i co daje

Dziś coraz więcej osób dostrzega w sobie rozmaite problemy i dolegliwości zdrowotne, które wymuszają na nich stosowanie rozmaitych diet. Dużym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszy się dieta bezglutenowa. Nic więc dziwnego, że praktycznie wszystkie firmy oferujące catering, mają ją w swojej ofercie. Warto zatem poznać ją bliżej i od podstaw.

Co to jest dieta bezglutenowa?

Czym jest dieta bezglutenowa? Dieta bez glutenu zwana też bezglutenową, jest dietą opierającą się na produktach, które nie zawierają glutenu. Zatem można automatycznie i szybko stwierdzić, że ściśle wiąże się z eliminacją glutenu. 

Jak działa dieta bezglutenowa? To jedno z najczęściej zadawanych pytań w wyszukiwarkach internetowych. Można powiedzieć, że działa na zasadzie wykluczenia czynnika odpowiadającego za wywoływanie niekorzystnych dla organizmu skutków ubocznych. Ponadto eliminuje złe samopoczucie powstające w momencie spożycia glutenu.

dieta bezglutenowa
Co jeść na diecie bezglutenowej

Zasady diety bezglutenowej

Zasady diety bezglutenowej opierają się głównie na zaleceniach co do produktów, jakie można spożywać i z których należy zrezygnować. Co jeść na diecie bezglutenowej? Już na tym etapie można sobie wyobrazić, że lista dozwolonych produktów jest mocno zawężona, ale na szczęście są zamienniki, dzięki czemu można jeść w miarę normalnie. A oto produkty dozwolone i zalecane na diecie bezglutenowej: ryż, kukurydza, gryka, teff, proso, amarantus, komosa ryżowa, jaja, mięso, ryby, owoce, warzywa, większość produktów mlecznych, nasiona roślin strączkowych, większość orzechów i nasion, tłuszcze zwierzęce oraz roślinne. W sklepach coraz łatwiej można znaleźć mokę bezglutenową, czy pieczywo, które nie zawiera glutenu. Wystarczy tylko dobrze rozejrzeć się w ofercie. 

Czego nie można jeść na diecie bezglutenowej? W szczególności należy unikać produktów zbożowych z pszenicy, owsa, jęczmienia oraz żyta. Nie powinno się jeść również pieczywa, jeżeli oczywiście nie jest pieczywem bezglutenowym. Produkty zabronione na diecie bezglutenowej to też ciasta i ciastka, drożdżówki upieczone z mąki glutenowej. Nie powinno się jeść na diecie bezglutenowej produktów, które mogą go zawierać, choć kompletnie się z nim nie kojarzą. I są to takie jak: wyroby mięsne, zupy, sosy w proszku, przyprawy, musztardy, żywność panierowana i wysokoprzetworzona, jogurty, owoce suszone i kandyzowane. 

Produkty zabronione na diecie bezglutenowej

Przykładowy jadłospis diety bezglutenowej

Catering bezglutenowy obejmuje zwykle różnorodne i poprawnie zbilansowane posiłki, dzięki którym w ogóle nie odczuwa się braku glutenu w zjadanych daniach i przekąskach. Jedyną różnicą jest dobre samopoczucie, co jest ogromnym plusem dla osób, które nie tolerują glutenu. Dieta pudełkowa bezglutenowa może składać się z następujących posiłków. Oto przykładowy jadłospis:

  • Śniadanie: jaglanka migdałowa z musem morelowym z dodatkiem orzeszków ziemnych. 
  • II śniadanie: sernik na zimno z mandarynką. 
  • Obiad: łopatka wieprzowa w sosie musztardowym podana z kluskami śląskimi i surówką z kapusty. 
  • Podwieczorek: pudding z tapioki z musem mango. 
  • Kolacja: kotlety ryżowe z serem i dipem paprykowym. 

Dieta bezglutenowa pudełkowa jest bardzo zróżnicowana i gwarantuje dostęp do smacznych, zdrowych posiłków, przygotowanych zgodnie z zasadami, jakie obowiązują w tej diecie. 

Ranking Dieta bezglutenowa

Etapy i efekty diety bezglutenowej

catering bezglutenowy

W praktyce istnieją dwa etapy diety bezglutenowej. Pierwszy z nich polega na sięganiu po posiłki lekkostrawne. W początkowej fazie diety, trzeba rezygnować z potraw ciężkostrawnych i wzdymających, w tym potraw smażonych. Często na tym etapie zaleca się również dietę bezmleczną i bezlaktozową. Dzięki temu dochodzi do odbudowy struktury błony śluzowej jelita. Dopiero po tym etapie można stopniowo wprowadzać produkty ciężej strawne. Dieta musi być pozbawiona produktów zawierających gluten. 

Co daje dieta bezglutenowa? Przede wszystkim eliminuje nieprzyjemne skutki działania glutenu. Dzięki niej osoby, które nie tolerują glutenu, cierpią na celiakię, czują się zdecydowane lepiej, a nawet mogą normalnie funkcjonować. A więc czy dieta bezglutenowa jest zdrowa? Dla osób obarczonych wspomnianym problemem zdrowotnym, jak najbardziej jest zdrowa. Ma na nie korzystny wpływ.

Zalety i wady diety bezglutenowej

Zalety diety bezglutenowej koncentrują się na redukcji dolegliwości wynikających z nietolerancji. Dieta eliminuje objawy, które towarzyszą osobom nietolerującym glutenu. Chodzi tu między innymi o dolegliwości trawienne, wzdęcia, uczucie pełności, czy biegunki. Kolejną zaletą diety jest obniżenie tkanki tłuszczowej. Bezglutenowa dieta ma też dobry wpływ na osoby, które cierpią z powodu Hashimoto. 

Wady diety bezglutenowej są następujące: wysokie koszty stosowania, trudny dostęp do zamienników, czyli produktów bezglutenowych. Stąd też lepiej zamówić catering bez glutenu, niż samodzielnie przygotowywać posiłki.

Dieta pudełkowa bez glutenu

Dieta bez glutenowa dostarczana w pudełkach to starannie przygotowywane z użyciem najlepszych składników posiłki, które są gotowe do spożycia od wczesnych godzin porannych. Na stronie firmy cateringowej można nie tylko zapoznać się z ofertą, ale też sprawdzić jadłospis bezglutenowy na każdy kolejny dzień. 

Catering dietetyczny jest przygotowywany przez kucharzy współpracujących z dietetykami. Dlatego oferowane posiłki są zdrowe, smaczne, bezpieczne. Osoby, które cierpią z powodu nietolerancji glutenu, mogą mieć pewność, że zaproponowane dania i przekąski nie będą im szkodzić. Dieta pudełkowa jest dostarczana każdego dnia, a na niedzielę już w sobotę rano. To gwarantuje, że kiedy przyjdzie pora jedzenia, posiłki będą już pod ręką.

dieta bez glutenowa

Polecane firmy cateringowe oferują nie tylko smaczne i prawidłowo przygotowane dania, ale również kody rabatowe na catering. Specjalne zniżki na catering są naliczane za punkty zdobyte przez posiadaczy Programów Lojalnościowych. 

By znaleźć atrakcyjną ofertę diety pudełkowej, wystarczy prześledzić ranking cateringów. To najlepsza porównywarka diet bezglutenowych i nie tylko. 

Do przygotowania niniejszego artykułu posłużyły informacje przekazane przez dietetyka klinicznego.