Jajko jest uważane za jednej z najbardziej odżywczych produktów w diecie. Jajka dodaje się do dań głównych, deserów, czy zup. Natomiast, nie wszystkie osoby mogą sobie pozwolić
na jedzenie jajka. Na szczęście, istnieją roślinne zamienniki, które pozwalają na zastąpienie go w codziennym jadłospisie.
Właściwości odżywcze jajka
Przeciętnej wielkości jajko waży od 50 do 60 gram i zawiera około 80 kalorii.
W jego składzie znajdują się głównie białko i tłuszcze. Ponadto znajduje się w nim sporo witamin A, D, E oraz z grupy B oraz tak cenne składniki mineralne jak: cynk, selen oraz żelazo. W żółtku znajdują się także beta karoten oraz luteina, dobrze wpływające na wzrok. Można w nim znaleźć także kwasy egzogenne, a więc takie, które do organizmu dostarcza się wraz z pożywieniem. Pomimo tak dobrego składu nie wszystkie osoby mogą sobie pozwolić na jedzenie jajka. U niektórych pojawiają się bowiem reakcje alergiczne. Ponadto osoby
z cukrzycą powinny uważać na cholesterol znajdujący się w jajkach. Nie jedzą ich również weganie, ze względów moralno – etycznych. Aktualnie coraz więcej osób rezygnuje też
z jedzenia jajek z powodu tego, iż w niektórych z nich stosuje się hormony i antybiotyki.
Czym można zastąpić jajko?
Poniższe propozycje mają za zadanie zastąpić jajko rozumiane jako białko bądź żółtko,
inne mają natomiast imitować zapach albo kolor.
Tofu. Najbardziej znany zamiennik jajka, idealnie nadający się do przygotowania wegańskiej jajecznicy. Jest to produkt sojowy, zawierający sporo zdrowych tłuszczy, witamin oraz minerałów. Równocześnie, jest niskokaloryczny i nie zawiera cholesterolu.
Trzeba jedynie mieć na uwadze to, że tofu samo w sobie nie ma smaku i gdy decydujemy się, by zastąpiło jajko, to daną potrawę należy odpowiednio przyprawić.
Czarna sól. Ten typ soli ma charakterystyczny, „jajeczny” zapach.
Nadaje się do przygotowania jajecznicy z tofu. Z użyciem czarnej soli da się również przygotować wegański majonez, a także posolić warzywa pieczone i doprawiać sałatki, dodatkowo podkreślając ich smak.
Mąki. Zastępując w wypiekach jajka, mąki działają spulchniająco i wiążą całość.
Warto decydować się na mąki bezglutenowe: kukurydzianą, ziemniaczaną albo owsianą. Niektórzy wybierają też zamiast jajek mąkę sojową albo z ciecierzycy. Trzeba pamiętać tylko o proporcji: 1 jajko = 1 łyżka mąki i 3 łyżki gorącej wody. Jako że mąki są uniwersalne
w zastosowaniu, będą nadawały się zarówno do wypieków, panierek, jak i omletów.
Siemię lniane. Najlepszy zamiennik jajek do wypieków. Jest ono bogate w białko roślinne oraz w kwasy omega – 3. Ziarna lnu po zalaniu wodą tworzą gęstą papkę, podobną w swojej konsystencji do białka oraz doskonale wiążącą suche składniki. Jednemu jajku odpowiada jedna łyżka siemienia lnianego, wymieszana z 3 łyżkami wody. Siemię lniane świetnie sprawdza się w przygotowaniu wielu dań na ciepło. Na podobnej zasadzie jak ten produkt działają nasiona chia, wobec czego też nadają się do zastąpienia jajka w diecie.
Aquafaba. Jest to woda, która zostaje po ugotowaniu ciecierzycy albo po odsączeniu jej
z puszki. Ma w sobie wiele cennych składników, a ponadto ubija się tak samo dobrze jak białka jajek, wobec czego nadaje się do wykonania słodkich wypieków, naleśników, musów, lodów i innych deserów.