ciecierzyca

Dlaczego warto regularnie spożywać ciecierzycę?

Miłośnikom dań bezmięsnych na pewno nie trzeba przedstawiać ciecierzycy. Dania z nią są smaczne, sycące oraz zdrowe, wobec czego wprowadzenie jej do zdrowej diety powinny przemyśleć również te osoby, które na co dzień jedzą mięso. Niebezpodstawnie ciecierzyca uważana jest za „królową roślin strączkowych”. Ma bowiem w składzie wiele cennych elementów. 

Ciecierzyca – podstawowe informacje 

Ciecierzyca należy do rodziny bobowatych. W sklepach dostępna jest pod postacią małych, żółtych albo kremowych, nieco twardszych kuleczek. To właśnie z uwagi na to, jak się prezentuje, często określana jest jako groch włoski. W ziarnach ciecierzycy znajdują się: 

  • proteiny,
  • błonnik, 
  • węglowodany, 
  • witaminy z grupy B, 
  • witamina K, 
  • wapń,
  • żelazo, 
  • mangan,
  • miedź,
  • potas. 

Tak bogata zawartość składników odżywczych oraz makroskładników sprawia, że produkt ten jest bardzo korzystny dla zdrowia. Przede wszystkim, ciecierzyca jest zalecana osobom stosującym diety redukcyjne oraz sportowcom, z uwagi na wysoką zawartość białka
i błonnika. To także dobry składnik pokarmowy dla osób zmagających się z cukrzycą oraz
z wysokim poziomem cholesterolu. Oczywiście, wszystkie inne osoby mogą je zażywać
w celach profilaktycznych, aby nie dopuścić do rozwoju niektórych chorób. Z uwagi na niski indeks glikemiczny, ciecierzyca okazuje się pomocna w obniżeniu ładunku glikemicznego
w potrawach, zmniejsza stężenie cholesterolu oraz hamuje jego wchłanianie przez organizm. 

Ciecierzyca nie zawiera glutenu, wobec czego mogą ją spożywać osoby zmagające się
z nietolerancjami pokarmowymi, a także stosujące diety bezglutenowe. Jej systematyczne spożywanie jest korzystne także z uwagi na wysoką zawartość żelaza, ponieważ zapobiega anemii. Ponadto witaminy z grupy B wspierają pracę układu nerwowego, w związku z czym załagodzone zostaną skutki odczuwanego stresu, można będzie się bardziej skoncentrować oraz cieszyć zdrowym, regenerującym snem. 

ciecierzyca 2

Wykorzystanie ciecierzycy w kuchni 

Ciecierzyca to podstawa w przygotowaniu licznych dań oraz potraw w wielu kuchniach.
Jej delikatny, nieco orzechowy posmak sprawia, że ziarna i dania z niej przygotowane będą pasowały wielu osobom. Ta roślina strączkowa może być stosowana w wielu formach:
w całości, zmielona, a nawet pod postacią mąki. 

Głównie ciecierzyca kojarzy się z hummusem. Jest to arabska pasta z dodatkiem:
tahiny, oliwy, czosnku, świeżych ziół, a także posypana pietruszką. Może być spożywana samodzielnie bądź jako dodatek do dań głównych. To idealna przekąska, która zaspokaja uczucie sytości na dłuższy czas. Ciecierzyca stosowana jest także w wyrobie falafeli,
czyli popularnych smażonych kuleczek. 

Nasiona ciecierzycy wykorzystywane są także w daniach indyjskich typu curry. Ciecierzyca bardzo dobrze komponuje się także z wieloma przyprawami stosowanymi powszechnie w kuchni indyjskiej. Smak ziaren cieciorki współgra idealnie na przykład z: rozmarynem, tymiankiem albo kolendrą. 

Ciecierzyca sprawdza się także jako dodatek do zup oraz sałatek, chociażby pod postacią prażoną. Pod taką postacią jest też dobrą alternatywą dla czipsów. To dobry dodatek do deserów, na przykład jako naturalny krem w połączeniu z gorzką czekoladą albo kakao. 

Ciecierzyca – podsumowanie 

Ze względu na cenne właściwości odżywcze, jak i na wszechstronność zastosowania
w kuchni, ciecierzyca z pewnością powinna zagościć na talerzach tych osób, które myślą
o optymalnie zbilansowanej diecie.