Ludzki organizm wytwarza różne ważne dla niego substancje, w tym koenzym Q10. Ta jest szczególnie cenna, gdyż odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organów, które do pracy potrzebują dużej dawki energii. Wśród nich jest między innymi serce. Po 35. roku życia produkcja koenzymu znacząco się zmniejsza. Warto zadbać o odpowiednią suplementację.
Koenzym Q10 dla poprawy zdrowia i stanu skóry
Koenzym Q10 jest znany pod nazwą ubichinon. Występuje w organizmie człowieka w mitochondrium komórkowym, błonach aparatu Golgiego, retikulum endoplazmatycznym, peroksysomach, mikrosomach, a także izosomach. Substancję tę można znaleźć w łatwo dostępnych produktach spożywczych, takich jak ryby, orzechy oraz niektóre oleje. W niewielkich ilościach znajduje się także w produktach pełnoziarnistych, warzywach i owocach.
Ubichinon jest niezbędny do wytwarzania energii komórkowej. To właśnie ta substancja stabilizuje błony komórkowe i tym samym sprawia, że są one odporniejsze na szkodliwe czynniki oraz utratę substancji z wnętrza komórki. Ma właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu zapobiega utlenianiu lipidów, a także uszkodzeniu struktury białek i DNA.
Obniżone stężenie koenzymu Q10 obserwuje się u osób cierpiących na niektóre choroby, takie jak: marskość wątroby, fibromialgia, fenyloketonuria, kardiomiopate, czy stwardnienie rozsiane. Poziom tej cennej substancji obniża się również wraz z upływem lat. Z tym samym problemem borykają się osoby palące papierosy.
Odpowiedni poziom koenzymu Q10 sprawia, że organizm prawidłowo funkcjonuje, a skóra jest w doskonałej kondycji. Zatem ma to korzystny wpływ na samopoczucie, jak i wygląd.
Na jakie choroby stosować koenzym Q10?
Koenzym Q10 jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organów, które do pracy potrzebują dużej dawki energii. Substancja ta jednocześnie wspomaga leczenie wielu chorób. Zaleca się stosowanie jej w przypadku niewydolności krążenia. Niejednokrotnie przeprowadzane badania wykazały, że wiąże się ona z niskim osoczowym stężeniem koenzymu Q10. Prawidłowa suplementacja tej cennej substancji może poprawić wydolność serca poprzez zwiększenie ilości dostarczanej energii, zmniejszenie obciążenia pracy serca, a także ograniczenie stresu. Stosowanie tego preparatu przy niewydolności serca może doprowadzić do zmniejszenia duszności, obrzęku oraz ogólnej poprawy jakości życia. Koenzym Q10 jest wyjątkowo ważny dla serca, ponieważ przyczynia się do produkcji energii niezbędnej do skurczu mięśnia sercowego. Utrzymanie tej substancji w organizmie na właściwym poziomie skutecznie zmniejszyć ilość incydentów sercowych u osób, które przeszły zawał.
Mówi się również, że koenzym Q10 reguluje ciśnienie tętnicze. Przeprowadzono nawet badania, które wykazały, że po zastosowaniu odpowiedniej suplementacji, skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi zmniejszyło się i to znacząco. Substancja ta chroni też przed miażdżycą. Cholesterol LDL przyczynia się do powstawania blaszek miażdżycowych, które powodują miażdżycę tętnic. Koenzym Q10 chroni cholesterol LDL przed utlenieniem, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy.
Koenzym Q10 skutecznie chroni przed paradontozą. Warto pamiętać, że zapalenie przyzębia jest przewlekłym stanem zapalnym. Wiąże się on głównie z niedoborem antyoksydantów. Dbając o właściwy poziom koenzymu Q10, można przyczynić się do zmniejszenia ilości ukrytych stanów zapalnych. Jest to zarazem sposób na spowolnienie rozwoju paradontozy.
Regularna suplementacja koenzymu Q10 ma pozytywny wpływ na parametry gospodarki węglowodanowej i lipidowej u osób cierpiących na cukrzycę typu 2. Substancja ta nie wykazuje działań niepożądanych, jak to bywa w przypadku leków przeciwcukrzycowych. Co więcej, skutecznością wykazuje się nawet koenzym Q10 stosowany w mniejszych dawkach.
Ponadto krążą pogłoski, że koenzym Q10 wspomaga leczenie choroby Parkinsona i Alzheimera, a także wielu innych dolegliwości zdrowotnych.
Podsumowanie
Niedobór koenzymu Q10 może prowadzić do różnych zaburzeń funkcjonowania organizmu. Jego objawy mogą zależeć od stopnia niedoboru. Są to najczęściej osłabienie, problemy z sercem, ból mięśni, brak apetytu, problemy z koordynacją i równowagą, czy też zaburzenia neurologiczne. Przyczyn niedoboru tej ważnej substancji jest wiele. Warto jednak podkreślić, że wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność biosyntezy koenzymu Q10. Kiedy do tego wszystkiego dochodzi wzmożony stres, automatycznie pojawia się niedobór. Poza tym taki stan wywołuje niewłaściwa dieta, stosowanie niektórych leków, zaburzenia pracy jelit, czy też inne schorzenia, jak na przykład cukrzyca.
Zatem bardzo ważne jest, aby utrzymywać koenzym Q10 na odpowiednim poziomie. Można to robić poprzez codzienną suplementację. Regularne łykanie kapsułek przyczyni się do uzyskania oczekiwanych efektów. Choć produkt ten jest teraz praktycznie na wyciągnięcie ręki, zaleca się jednak wybór suplementu, który zapewni organizmowi jak najwięcej korzyści. W sposób szczególny poleca się naturalną postać koenzymu w dawce odpowiadającej indywidualnemu zapotrzebowaniu organizmu.