Gluten to białko, które występuje w ziarnach zbóż. Nie każdy organizm go toleruje. Osobom, u których obserwuje się nietolerancję, zaleca się przejście na dietę bezglutenową. Sprawdź, w jakich produktach jest gluten, a także do czego może prowadzić nadmiar tego białka i jego niedobór. Informacje zawarte w poniższej treści pochodzą z literatury oraz analiz wielu badań dotyczących żywienia.
W czym jest gluten?
Gluten znajduje się w bardzo wielu produktach spożywczych. Oto niektóre z nich:
- mąka pszenna, żytnia, orkiszowa, jęczmienna i owsiana
- chleb i bułki
- makaron
- otręby
- płatki śniadaniowe
- wypieki cukiernicze
- kawa zbożowa
Powyższe produkty są nie tylko łatwo dostępne, ale też chętnie spożywane. Jeśli ktoś nie toleruje glutenu, nie powinien uwzględniać tych produktów w swoim codziennym menu. Na nich jednak lista się nie kończy. Łatwo dostępne są także takie produkty zawierające gluten jak:
- słone i słodkie przekąski
- gotowe dania obiadowe
- zupy w proszku
- dania mrożone
- parówki oraz wędliny
Gdzie jest gluten? Gluten jest obecny również w następujących produktach:
- wyroby garmażeryjne
- przyprawy
- kostki rosołowe
- lody
- gotowe sosy
Wiedząc, gdzie występuje gluten, można łatwo ustalić, po które produkty sięgać, a które trzeba wykluczyć z codziennego jadłospisu. Warto też mieć na uwadze, że nadmierne spożywanie glutenu może prowadzić do pewnych zaburzeń zdrowotnych i złego samopoczucia nawet u osób, które go tolerują. Dlatego lepiej orientować się, w jakich produktach się znajduje, co ma go najwięcej.
Jakie są skutki i objawy nadmiaru glutenu?
Z powodu glutenu mogą cierpieć osoby, które w ogóle go nie tolerują, jak i ci, którzy spożywają go w nadmiarze. Wiedząc, w czym jest gluten, trzeba go wyeliminować albo przynajmniej ograniczyć. Skutki spożywania glutenu mogą być w tej sytuacji niezwykle dokuczliwe.
Najczęściej występujące objawy to: ból brzucha, wzdęcia, biegunki, przelewanie w jelitach, świąd skóry, ból stawów i mięśni, drętwienie nóg, zmęczenie i zaburzenia nastroju. Zdarza się również zaczerwienienie oczu i nieżyt nosa.
Warto wiedzieć jakie choroby powoduje gluten. Wymienione powyżej dolegliwości mogą być objawem wielu chorób. Takich jak na przykład celiakia, alergia na pszenicę wywołana reakcją immunologiczną na białka pszenicy, czy nadwrażliwość na gluten.
Jakie są skutki i objawy niedoboru glutenu?
Choć wielu osobom gluten szkodzi, to jednak jego brak w diecie prowadzi do pewnych niedoborów. Co ma gluten, że jest tak ważny w diecie człowieka? Takie składniki odżywcze jak: błonnik pokarmowy, cynk, żelazo, selen, czy witaminy z grupy B.
Z powodu diety ubogiej w błonnik, u osób, które odstawiły gluten, mogą pojawić się zaparcia. Niedobór glutenu może prowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych jak wady postawy, czy anemia.
Aby organizm mógł normalnie i zdrowo funkcjonować, trzeba stosować poprawnie zbilansowaną i dobrze opracowaną dietę. Mimo rezygnacji z wielu produktów, jadłospis musi być różnorodny. W tym przypadku sprawdzi się dieta pudełkowa. Posiłki w ramach cateringu są przygotowywane z należytą precyzją i zgodnie z zasadami diety bezglutenowej. Jeśli jednak ktoś nie musi się ograniczać, może zamówić catering dietetyczny, który uwzględnia zdrowe ilości glutenu.
Jakie produkty zawierają gluten? Co jeść, przy nietolerancji glutenu?
Lista produktów, które zawierają gluten, jest już powyżej. Co w przypadku, jeśli ktoś ma uczulenie na gluten, co jeść w tej sytuacji? Jest mnóstwo produktów, z których można przygotowywać smaczne i zdrowe, a na pewno bezpieczne dla określonej grupy osób posiłków.
Osoby będące na diecie bezglutenowej powinny wyeliminować pszenicę, żyto, jęczmień, owies, a także płatki owsiane. Można natomiast sięgać po takie produkty jak: ryż, gryka, kukurydza, tapioka, komosa ryżowa, sorgo, proso, czy amarantus. Poza tym całkiem bezglutenowe są również: mięso, ryby, jaja, tłuszcze oraz owoce morza. Ponieważ osoby na diecie bezglutenowej są narażone na niedobór błonnika, powinny jeść takie produkty jak: owoce, warzywa, nasiona, orzechy oraz rośliny strączkowe. Te mają go w swoim składzie.